Orchestry a komorní soubory

Školní orchestry

· vyučující: Zdeněk Kozubík

Od školního roku 2006/2007 začal na ZUŠ ve Slavičíně opět po letech fungovat školní orchestr. Žáci tak mají možnost využít své dovednosti a muzikantské umění kolektivně, mohou si zahrát, zúročit svou píli a dřinu vloženou do cvičení na nástroj a poznat radost a zážitek ze společné souhry. V orchestru využíváme především dechových nástrojů (trumpety, saxofony, klarinety, příčné flétny, pozouny), ale i nástroje smyčcové a strunné (housle, kytara, baskytara) a bicí nástroje.

Komorní hra

· vyučující: učitelé jednotlivých nástrojů

Lidé se učí řeči, aby si mohli spolu popovídat, a hudbě, aby si spolu mohli zahrát. Společné muzicírování může přinést krásný prožitek se sdílení a komunikace. Často je to pro žáky také silný motiv ke zdokonalování se ve hře na nástroj. V neposlední řadě se zde naučí také zodpovědnosti za společnou práci, umění podřídit se celku a vytvoří si přátelské vazby mnohdy na celý život.

V Základní umělecké škole Slavičín se komorní hra učí od nepaměti. Do různých souborů se zapojují zejména hráči na melodické nástroje, aby poznali, tak jako hráči na nástroje harmonické, krásu souzvuku, kterou jim individuální výuka neposkytne v takové míře jako komorní hra.

Ve škole hrají různá seskupení klarinetů, fléten, zobcových fléten, houslí, anebo se do komorní hry zapojují také  žáci z klavírního nebo kytarového oddělení a vytváří různá komorní tria, kvarteta a další hudební tělesa.

O tom, že komorní hře se v Základní umělecké škole Slavičín daří a žáky baví, svědčí i krásné výsledky v soutěžích. Výčet výsledků by byl dlouhý a najdete ho na jiném místě tohoto almanachu. Nezbývá, než si do budoucna přát, aby komorní hra přinášela radost žákům i jejich učitelům tak, jako doposud.